Potápanie od A po Z

Autor: Top Plutvy Dátum: Sunday, June 18, 2017 Komentáre: 0 Zobrazené: 353

Túžite dosiahnuť stav bez tiaže? Ponorte sa do hlbín!

Potápanie ako šport alebo hobby je vo väčšine vyspelých štátov bežnou aktivitou. Na Slovensku záujem o potápanie rovnako narastá. Stretnúť sa môžeme s rozličnými kurzami alebo zájazdmi, v rámci ktorých vám ponúkajú zážitkové potápanie v hlbinách pestrofarebných morských či oceánskych dien. Čo by sme mali vedieť pred tým, ako sa rozhodneme prihlásiť na kurz a aká je základná výbava, ktorú by sme si mali zabezpečiť. Poďme sa na to pozrieť.


Druhy potápania


V rámci kategorizácie potápania rozlišujeme nádychové potápanieprístrojové potápanie. Nádychové potápanie prebieha bez pomoci prístrojov a prístrojové pomocou špeciálnej potápačskej výstroje. Ak sa plánujete ponoriť do väčších hlbín, rozhodne odporúčame zabezpečenie potápačskej výstroje a účasti na potápačskom kurze. Potápanie ako také, sa rozdeľuje aj na suché či mokré potápanie. Tento typ sa diferencuje na základe výberu špeciálneho obleku určeného pre potápačov.


Ako začať s potápaním


Či už ste sa rozhodli vykonávať tento šport pravidelne a zaradíte ho medzi svoje hobby alebo sa plánujete ponoriť iba na vašej očakávanej dovolenke – odporúča sa zúčastnenie školenia alebo kurzu pre potápačov. Kurzy vás oboznámia s praktikami potápania a prevedú vás i riešením nepredvídateľných situácií. Samotnému kurzu potápania predbieha teoretická príprava. Po príprave nasleduje bazénový výcvik a až po absolvovaní spomenutých krokov sa dostanete k ponorom vo voľnej vode. Ak všetky fázy úspešne absolvujete, budete držiteľom certifikátu, ktorý odkazuje na vaše vedomosti a znalosti o bezpečnosti a praktikách potápania.


A čo výstroj?


Ak sa obávate, že potápanie je šport iba vyššej vrstvy alebo by ste si mali siahnuť hlboko do peňaženky, nie je to úplne tak. V rámci začiatočníckych kurzov je možné vybrať si i čiastkové kurzy a nemusíte sa hneď rozhodnúť o potápačský zájazd na Bali. Výstroj si môžete rovnako požičať za pár eur či už v rámci kurzu alebo priamo na dovolenke. Ak však beriete potápanie vážne a chcete sa tomu dlhodobo venovať, bude prospešné ak si takýto výstroj zabezpečíte. V dnešnej dobe sa cena pohybuje odhadom okolo 900 – 1200 eur.


Vedeli ste, že potápanie prináša omnoho viac?


V prípade, že ste úspešným držiteľom certifikátu a zvažujete aké sú ďalšie možnosti, na výber máte hneď niekoľko nadväzujúcich kurzov. Zdokonaľovacie kurzy zahŕňajú možnosť potápania do väčších hĺbok, v noci, potápanie z lode, na vraky, podvodné fotografovanie a mnoho iných. Ak ste skúseným potápačom a pri bežnom potápaní vás už opúšťa adrenalín, vyberte si jeden z potápačských športov. Pod vodou je totiž možné zahrať si podvodné rugby, podvodný hokej, lov na nádych či podvodnú streľbu na terč. Podvodné fotografovanie a filmovanie by rovnako stálo za zváženie.

Súvisiace články

Štítky

Komentáre

Váš komentár